Energia és mobilitás zöld szemszögből

Utolsó kommentek:

Don Pármezán 2022.01.16. 15:04:26

Ez igaz? A szélviharokban nem törik?


Bejegyzés: Balsafa hiány és a szélerőművek

gigabursch 2021.02.03. 14:12:16

Hahó! Van ott még valaki?

Bejegyzés: ZöldEnergia: áramszünet

daito 2020.11.14. 12:06:56

Az az előnye, hogy sok a bányató és/vagy a rekultivált területen lévő tó. Ezek kb. semmire sem alkalmasak. Hűteni nem fogják azzal a vízzel a napelemeket, mert
a) nem szokás
b) a tó vize bármilyen lehet
c) ki kellene hozzá találni a technológiát, ami ráadásul egy ilyen úszó parknál is működik
d) hosszú távú hatását üzemeltető biztos nem tesztelte, senki nem szeretne 5 év után meghaló napelemeket.

Bejegyzés: Német úszó naperőmű siker

gigabursch 2020.09.01. 07:19:41

Csak én látom úgy, hogy az index továbbra is működik?

Bejegyzés: ZöldEnergia: áramszünet

eßemfaßom meg áll 2020.08.31. 09:43:37

Jól kibasztatok orbánnal

mindeközben a fejlett nyugaton épp bedől az áramhálózat a zöldfaszok miatt

www.portfolio.hu/uzlet/20200831/az-egesz-vilagnak-figyelmeztetest-jelentenek-a-hatalmas-kaliforniai-aramszunetek-446520

"mintegy 1000 megawattnyi szélenergia váratlan kiesését emelte ki az okok között. Mindemellett a tágabb régiót próbára tevő aszály a vízerőművek termelését is korlátozta, ami ugyancsak szűkítette a kínálatot."

"Az elmúlt években az állam a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében összességében mintegy 9 gigawattnyi, folyamatos, úgynevezett zsinóráram-termelésre képes jól szabályozható gázerőmű kapacitást vont ki a rendszerből. 2013-ban egy másik, folyamatos termelésre képes egységet, a dél-kaliforniai San Onofre atomerőművet is leállították biztonsági megfontolásokból. Miután a környező államok hasonló energiapolitikát folytatva számos szénerőművet állítottak le az elmúlt években, így az alacsony megújulóenergia-termelésű időszakokban rendelkezésre álló importlehetőségek érdemben beszűkültek."

Bejegyzés: ZöldEnergia: áramszünet

gigabursch 2020.08.02. 08:18:11

Néhány szempont:

A szerkesztőségben megy a cicaháború, de az a blog.hu-ra nincs befolyással. A tulajdonosok elemi érdeke az index és a blog fenntartása, ami X db sértődött újságíró hiszticunamijára nincs hatással.
Valamennyi admin munkát igényel a részükről, de mondjuk a hülye hozzászólások kaszálás át ti is meg tudjátok oldani.

Az, hogy kivártok - érthető.
A legnagyobb emberi értéke a blogotoknak, hogy a kommentek alapját számos javítást hajtottatok végre és nem az ész nélküli moderálásra állatok bele.

Egyébiránt a kommentelők itt szigorúan szakmai alapon viselkedtek - és ez nagy érték.

Én várom a folytatást.

Bejegyzés: ZöldEnergia: áramszünet

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2020.07.27. 12:39:14

Öööö, azér pislogok egy sort...

1. A blogodon azt írsz, amit te akarsz. Ha abba beleszólnak, majd akkor kell sipákolni.

2. "ezzel megszűnt az a fejlett társadalmakra jellemző gondolkodási szintet hozó"

Keresem a kandi kamerát. Műszaki, energetikai téren akkora butaságokat tudtak írni, hogy ha minden tévedésért csak 1 dollárt kaptam volna, akkor jó sokáig nem kellene dolgoznom vagy igen sok pénzem lenne már. És legtöbbször a javító szándékú észrevételre a reakció kb. a "leszarjuk" volt. Talán 3-4 olyan szerző volt, aki vette a fáradságot...

Bejegyzés: ZöldEnergia: áramszünet

Reggie 2020.07.26. 23:31:31

@P1sty: 40% azert nagy resze, azt nem mondtam, hogy legnagyobb. 51% az infra, 9% az UV.

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Ez az egyik, a masik, hogy nagyon sok anyag, ami lathato tartomanyban feher, az a kozeli infra tartomanyban is "feher". Tipikus feher pigment a titan dioxid, ami megfelelo pingmentmeret mellett az infrat kozel olyan jol veri vissza, mint a lathato fenyt. De par sarga pigment meg ezt is tulszarnyalja az infra tartomanyban.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?

Kovacs Nocraft Jozsefne 2020.07.26. 11:38:13

@kvp:

Aszta! Látom, alaposan beleástad magad a témába. Respect!

Bejegyzés: Új fúziós technológiai áttörés várható

Kovacs Nocraft Jozsefne 2020.07.26. 11:34:17

@Reggie:

Kb. 40%-a, a többi, ahogy @P1sty: is írja, jórészt az infravörös tartományba esik:

www.researchgate.net/publication/334970647/figure/fig3/AS:788525624610824@1565010567844/Solar-spectra-outside-of-the-atmosphere-at-ground-level-and-the-theoretical-blackbody.jpg

Egyébként igazad van, a látható tartományban észlelhető szín is számít. Figyelmetlen voltam, és két dolgot összekevertem, amikor a kommentet írtam.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?

P1sty 2020.07.26. 02:11:15

@Reggie: ezt azért nem mondanám. A láthatóban van az intenzitás csúcsa, de a kisugárzott energia csak asszem kb. 30-40 százaléka esik láthatóba, a többi nagyrészt infravörös.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?

Wildhunt 2020.07.25. 23:36:14

@Kurt úrfi teutonordikus vezértroll: Ne zavard a beteget. Én még szeretném tőle elolvasni az atommagok mozgásának ballisztikus egyenleteit.

Bejegyzés: Új fúziós technológiai áttörés várható

Reggie 2020.07.25. 23:00:23

@Kovacs Nocraft Jozsefne: De az szamit, hiszen a nap sugarzasanak nagy resze a lathato tartomanyban eri a foldfelszint.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?

P1sty 2020.07.25. 17:16:10

@Mekk Elek ezermester: 40 fok hőmérsékletkülönbség esetén (-15 es +25 között) lehet "akármilyen jó" szigetelésed, le fog hűlni. Persze, ha másfèl méter hungarocell van rajta, akkor talán nem, de egy 20 centis hőszigtelés az nem 40 fok hőmérsékletkülönbségre van kitalálva. Plusz amikor minusz 15 van, akkor a napsütés nem fogja felmelegíteni a házad, akármilyen passzív is. Ha mégis, akor meg nyáron az egy kemence.
Télen melegvized se lesz napkolektorból hacsak nem 10szeresére méretezed az igényeidnek.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?

kvp 2020.07.25. 17:10:13

A cikkben emlitett project ott tart most, ahonnan az 50-es evekben az iter-esek elindultak. A magneses quench nem igazan egy hatekony megoldas, meg akkor sem, ha nem linearis gyorsitoban hanem az iter-ben probaljak. Mukodhet, de a termeszetes fuzio (a csillagokban) az jellemzoen gravitacios, igy nem igenyel kulso energiat. Ugyanis a plazma atommagjai a toltesuk miatt ellene hatnak az osszenyomasnak es minel magasabb a homerseklet, annal jobban ellenkeznek es annal instabilabb lesz a plazma.

Az egyik alternativa lenne e helyett az inercialis confinement, tehat ket stabil, nem osszenyomott nagyenergiaju plazmasugarat vezetunk egymasnal es hagyjuk az atommagokat termeszetes modon utkozni, majd a nem utkozott reszecskeket visszavezetjuk a rendszerbe meg egy korre, mig a fuzionalt helium magok a tomegkulonbozet miatt kisodrodnak. Erre volt egy kiserlet a Farnshworth fele fuzios rendszer, viszont a Hirsch fele elektrosztatikus megoldas eseten utban vannak az elektrodak. Ennel egy fokkal jobb Bussard fele elektrodinamikus fuzios rendszer es annak valtozatai. Az eredeti linearis rendszer igazabol csak zero gravitacioban stabil, de egy Bussard ramjet eseten a gyorsulasi gravitacio kompenzalhato a reaktor geometriajaval. Bolygofelszini aramtermelesre ott van a Bussard fele polywell reaktor, ami linearis gyorsito helyett tobb magnest hasznal a plazma korpalyan tartasara. Elmeletileg mukodokepes megoldas, de tul bonyolult a matematikaja a pontos iranyitashoz. (az ilyen reaktorok vagy leallnak vagy megszaladnak es leolvasztjak magukat vagy kisodrodik a plazama a magneses loop-bol)

Szerintem a klasszikus Farnsworth - Bussard fuzios reaktort kellene valahogy behajtogatni a foldi gravitacios terbe, lehetoleg teljesen elektrodinamikus confinement-tel. (a Bussard ramjet rendszer meghajtasi resze a VASIMR hajtomu is tisztan elektrodinamikus plazma confinement-et hasznal) Ha valakinek ismeros a technologia, akkor az azert lehet, mert ilyet hasznalnak a klasszikus Star Trek-ben is mint impuzlushajtomuvet (megnevezve Bussard-ot mint feltalalot, ennyire regi az otlet) es ujabban az Expanse sorozat hajtomuvei is ennek a klasszikus es eleg egyszeru plaza impulzus hajtomunek egy valoszinutlenul energiahatekony valtozatat hasznaljak, a felhasznalt reaktortechnologia megnevezese nelkul. Ebben az iranyban egyebkent tudtommal jelenleg csak amerikai katonai kutatasok zajlanak. Egy rokon technologia a direct drive fusion, ami mikromeretu fuzios bombakat probal letrehozni. Ha mar nem tudjuk iranyitani, akkor legyen kis meretu es nyerjunk ki annyi energiat amennyit lehet. Ennek nagymeretu valtozata volt anno a project Dedalus soran javasolt fuzios raketa vagy mostanaban a magneto-inertial fusion rocket. Ez egy Bussard reaktor es hajtomu kombinacioja lenne egyetlen nyitott ciklusos hajtomuben. (a megoldas fisszios valtozatat hasznata anno a project Rover es az uj orosz Burevestnik robotrepulogep is)

A fentiek alapjan rengeteg tenyleg mukodokepes otlet van, de stabil reaktort egy bolygo gravitacios es magneses tereben nagyon nehez letrehozni.

Bejegyzés: Új fúziós technológiai áttörés várható

kvp 2020.07.25. 16:02:52

Az a szomoru, hogy Trumpnak valahol igaza van. A szegenyeknek jut majd az ablaktalan gyarepulet, iroda meg lakohaz. Mert a szigetelt fal sokkal olcsobb, mint a szigetelt ablak es az aktiv homerseklet kompenzacio.

Persze lehet jol is csinalni, pl. a teto feherre festese helyett a tetot is ugyanolyan szendvicsben szigetelt vasbetonbol kell epiteni mint a falakat es utanna cserep helyett hocserelos napelemekkel boritani. Ezek olyan kombinalt tablak, amik egyszerre allitanak elo elektromos energiat a felso panelokon es melegvizet az alattuk levo retegben. Ez utobbi egyebkent egy hoerogeppel tovabbi elektromos energiara alakithato ha eppen nem kell annyi melegviz. Talajszondas hoszivattyuval kombinalva egyebkent a teli futes es a nyari hutes is megoldhato, a talaj es a teton levo kollektorok kozott kialakitva a ket pontot. Ilyen rendszerbol akar teljesen off grid megoldas is epitheto. (ami akar meg marsi kornyezetben is kepes lenne stabilan tartani a belso ter homersekletet) Ezek persze gepeszeti megoldasok es minel hatekonyabbat akarunk, annal dragabb lesz.

Ha olcson akar valaki tomegszallast eloallitani, akkor az ablaktalan, jo vastagon szigetelt betonkocka a legegyszerubb megoldas. Sajnos Trump mint foleg ingatlanepitessel foglalkozo vallalkozo tulsagosan is jol latja a szabalyozas varhato eredmenyet es igaz, hogy a milliardosok akar energiasemleges kacsalabon forgo uvegpalotaban is elhetnek, de a varhato szabalyozas egy tisztan kapitalista rendszerben a szegeny tobbseg szamara csak egyre romlo eletkorulmenyeket jelent. Valodi ablakok helyett az emberek kaphatnak elo kamerakepet a tobbmeteres falak kulso felerol, mert az sokkal olcsobb mint ablakokat epiteni minden lakashoz. Raadasul igy az epuletek formaja lehet hatekonyabb is, reszben a talajszint alatt, reszben kocka formaban, belso vilagito udvarok nelkul is epithetoek hazak, hasonloan a nagy utasszallito hajok olcsobb kabinjaihoz vagy varhatoan a jovo utasszallito repulogepeinek kialakitasahoz. Technikailag mukodokepes megoldas es olcsobb mint az alternativak, de ha az ember nem a Marson lakik, tobb szaz meterrel a felszin alatt, akkor nem biztos hogy ebbe az iranyba kellene elmennunk.

ps: A klasszikus, valodi nyithato ablakokkal szerelt felpassziv haz, nagymennyisegu es teljesen co2 semleges elektromos energia bevitelevel sokkal vonzobb megoldas lenne. Amihez nagymennyisegu, olcson megermelt energia kell. Ennek forrasa lehet nagymeretu naperomu vagy atomeromu is, ami olcsobb.

Bejegyzés: Az ablakok nélküli épületeké a jövő?
süti beállítások módosítása